close
چت روم
تدابیر قبل از خرید طوطی
loading...

وبلاگ تخصصی حیوانات

تدابیر و پیش بینی های قبل از خرید: همواره پدید اوردن شرایط مطلوب برای حیوان خواه پرنده باشد یا پستاندار، ماهی باشد یا …. کار اسانی نیست. حیوان بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشد زیرا به خواسته خود نزدتان نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید. طوطی ها نیاز به جای مناسب ،نگهداری صحیح ، اسباب بازی های مختلف، غذاهای مناسب و توجه زیاد دارد. تمامی اینها به صرف وقت، صبر و مصرف هزینه خرید دارد. زمانیکه مایل به نگهداری یک طوطی به عنوان جانور خانگی میشوید، مایلید که طوطی ای سرحال ، سالم…

تدابیر قبل از خرید طوطی

kaveh.n بازدید : 326 یکشنبه 6 فروردين 1391 نظرات ()

تدابیر و پیش بینی های قبل از خرید: همواره پدید اوردن شرایط مطلوب برای حیوان خواه پرنده باشد یا پستاندار، ماهی باشد یا …. کار اسانی نیست. حیوان بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشد زیرا به خواسته خود نزدتان نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید. طوطی ها نیاز به جای مناسب ،نگهداری صحیح ، اسباب بازی های مختلف، غذاهای مناسب و توجه زیاد دارد. تمامی اینها به صرف وقت، صبر و مصرف هزینه خرید دارد. زمانیکه مایل به نگهداری یک طوطی به عنوان جانور خانگی میشوید، مایلید که طوطی ای سرحال ، سالم و در اینده اهلی نهگهداری کنید. دارا بودن پرنده ای کسل و خموده در داخل قفس برای هیچ کس جالب نیست. نگهداری صحیح طوطی کار اسانی نمی باشد ، زیرا اکثرا طوطی های عرضه شده در پرنده فروشی ها اهلی نیستند و وحشی عرضه میشوند و طوطی های وحشی باید با ظرافت خاصی به انسان ها و محیط جدید خود عادت داده شوند، بنابراین به محض اینکه طوطی وحشی ای را خریداری کردید باید انقدر به او محبت کرده و برسید تا کم کم بتوانید اعتماد طوطی را نسبت به خود جلب کنید. اگر در نگهداری طوطی وحشی صبر و حوصله کافی ندارید و انتظار دارید به محض ورود به منزلتان اهلی و یا سخنگو بشود سخت در اشتباه هستید زیرا هر طوطی رفتار خاص خود را دارد و با توجه به اینکه توسط انسانها خیلی اذیت شده است ، اهلی شدنش ممکن است به یک سال یا حتی بیشتر هم طول بکشد پس اگر چنین فرد بی صبر و حوصله ای هستید به شما پیشنهاد میکنم که از همان ابتدا طوطی اهلی و یا سخنگو خریداری کنید که ان هم در اوایل احتیاج به مراقبت و صبر و حوصله دارد تا به محیط جدید خود عادت کند و شما را به عنوان نگهدارنده جدید بپذیرد. در کل اگر خواسته باشیم یک جمع بندی داشته باشیم باید عرض شود که رمز موفقیت در نگهداری طوطی ، اهلی شدن و یا سخنگویی ان ، این است که بایستی فرد صبوری باشید به طور مثال هیچ وقت حتی اگر طوطی شما کار بدی کرد او را نزنید و سرش داد نکشید. همیشه به او توجه کنید و او را عضوی از خانواده بدانید. بی توجهی ،داد زدن سر طوطی یا زدنش سالها در ذهن طوطی بجای خواهد ماند و قاعدتا اثر معکوس خواهد داشت و اهلی شدن و یا سخنگو  شدنش را به تعویق می اندازد

برای انکه قادر به اظهار نظر صحیح درباره این امر باشید که ایا شرایط مناسب جهت نگهداری و خریداری طوطی را دارا هستیید به سوالات زیر با دقت پاسخ دهید

تنها زمانیکه سوالات زیر را واقعا و ازصمیم قلب مثبت جواب گویید طوطی جانور مناسبی برایتان خواهد بود.

۱) ایا به این امر واقفید که طوطی ها طبیعتا جانورانی اجتماعی و باهوش بوده و به همجوار بودن با طوطی همنوع که خود انتخاب کرده اند یا در صورت نگهداری انفرادی بدون قید و شرط به انسانی جایگزین همدم و جفت خویش نیازمندند؟ تنهایی پرنده موجب بیماری و افسردگی و غصه خوردنش خواهد شد. متاسفانه معمولا انسانها ناخود اگاه پس از مدتی مثلا ۱ یا دو سال نسبت به طوطی خود اندکی بی تفاوت می شوند و هم مقدار کم بی توجهی باعث زجر کشیدن و از بین رفتن طوطی می شود. باید برای تمام عمر توانایی نگهداری و نزدیکی زیاد با پرنده را داشته باشید.

۲) ایا شاغل بوده و روزانه بیش از ۶ ساعت از خانه دور هستید؟ اگر جواب شما مثبت است طوطی تنها و بزرگ مناسب شما نیست. اما اگر خیلی تمایل دارید طوطی نگهداری کنید، انتخاب یک جفت طوطی کار شما را راحت می کند زیرا نیاز انها به شما فقط در مورد تغذیه و تمیز سازی قفس و نگهداری معمولی انها است و طوطی های جفت انقدر با یکدیگر سرگرم هستند که دیگر نیاز عاطفی به شما ندارند و عدم حضور چند ساعته شما مشکلی را به وجود نخواهد اورد.

۳)ایا فرزندان یا سایر اعضا خانواده تان بقدر کافی در مورد برخورد با جانور می دانند و یا اصولا تمایلی بدان دارند؟

۴)اگر مستاجر هستید ایا از طرف صاحبخانه مجاز به نگهداری جانور خانگی می باشید؟ طوطی با صدای بلند خود احیانا موجب ناراحتی همسایگان شما را فراهم می اورد البته این امر تنها در مراحل اولیه نگهداری و قبل از خوگیری پرنده ملاحظه می شود. گفتنی است کاکادو همیشه حتی هنگام اهلی بودن هم جیغ بلند می زنند.

۵)ایا میدانید که برخی از طوطی ها طول عمری به اندازه ادمی و حتی بیشتر دارند؟ ایا بدان واقفید که طوطی ها برخی مواقع رفتاری نظیر بچه ها داشته و هرگز بالغ و اگاه مانند یک انسان نمی شوند؟ بنابراین مجازات نمودن انها جر اثر سو ترسیدن و بوجود اوردن عدم اطمینان حاصل دیگری نخواهد داشت.

۶)ایا امکان سپردن پرنده هنگام رفتن کوتاه مدت به مسافرت . مرخصی . ماموریت . بستری شدن . و…که موجب غیبت شما شود برایتان میسر است؟

۷)ایا شخصی هستید که وقت خود را بیشتر و با تمایل در منزل سپری می سازید؟ یعنی می توانید در روز دستکم چند ساعت کنار طوطی باشید؟ و در هنگام عدم حضور شما در منزل فرد دیگری وقت خود را با طوطی بگذراند (البته نگهداری طوطی اینقدر ها هم مشکل نیست و تنها ماندن چند ساعت در روز هم مشکلی را به وجود نمی اورد بنابراین زیاد نگران نباشد و سعی کنید کمتر ان را تنها بگذارید)

۸)ایا تحمل فضله پرنده را دارید؟ طوطی ها روزانه بیش از انچه که فکرش را بکنید فضله میگذارند و تعدادی پر های ریز و درشت از انها جدا می گردد. انها باقیمانده خوراک خود را انداخته و جویده های ، شاخه درختان را به زمین میریزند بایستی قادر به تحمل تمامی اینها بدون ناراحتی بوده و در صدد اموزش و تربیتهای انسانی برنیایید.

۹)ایا می توانید طوطی خود را بیش از مبل و کامپیوتر و دیگر اساسیه منزل دوست بدارید؟ همه اینها در خطر منقار قوی پرنده بوده و طوطی ذاتا پرنده ایست جونده و این امر جز اشتغالات روزمره او میباشد ( البته در صورتی که احطیاتات لازم را انجام ندهید مبل و اساسیه شما صدمه میبیند)

۱۰)می توانید طوطی خود را حتی اگر استعداد حرف زدن نداشته باشد و یا اصولا مایل به تقلید صدا نباشد دوست بدارید؟

حال پس از انکه به تمامی سوالات فوق مثبت جواب دادی و تصمیم به نگهداری طوطی در منزل خود گرفته اید. در این مرحله نوع طوطی و کدام  طوطی مناسب شماست مطرح خو اهد شد.

از انجا که این پرندگان نه تنها از نظر فردی نیز متفاوت بوده و رفتار وشخصیت خاص خود را دارند جواب به این سوال تنها بطور تقریبی میسر است. ابتدا از منزلتان شروع می کنیم……

حق خواهید داد برای اپارتمانی کوچک جانوری کوچک وبرای اپارتمانی بزرگ جانوری بزرگ مناسب است. این امر شامل حال طوطی ها نیز می گردد. کوچکترین طوطی ها شامل مثلا”ونوس ها (عروس هلندی)، دو جدائی ناپذیر، طوطی گنجشکی و مسلما مرغ عشق “می گردد. شاید نگهداری از طوطی کوچک اسکندر(ملنگو) هم بد نباشد اگر چه طوطی متوسطی است

برای طوطی های بزرگ نظیر ارا یا  کاکادوها و حتی کاسکو و طوطی های امازون منزلی بزرگ ضروریست تنها قفس پرنده فضای زیادی را اشغال خواهد کرد. به هر حال هر طوطی تنها نیازمند به جای مخصوص قرار گرفتن قفس نبوده بلکه طوطی اهلی به فضای بازی در خارج از قفس که روزانه چهار تا پنج ساعت در ان جولان دهد خواهد داشت. قرار دادن شاخه ی درختان مقاوم در این فضا بسیار مناسب است. علاوه بر این بایستی جهت تامین سلامتی امکان پرواز یا پیاده روی را برای پرنده فراهم ساخت. پس به این موارد هم دقت کنید البته نگهداری طوطی هایی نظیر کاسکو و امازون در اپارتمان های کوچک با قرار دادن شاخه گیاهان هم میسر است زیرا انها زیاد علاقه به پرواز ندارند و در محیطی که برایشان درست کنید ساعت ها مشغول میشوند و کمتر به اینطرف و انطرف میروند)

نکته: نباید تصور کنید که شرایط نگهداری طوطی دشوار بوده و از قلمرو امکانات معمولی یک خانواده به دور است. یک اپارتمان معمولی برای اغلب انواع طوطی ها محل مناسبی است مشروط بر انکه جانورگه گاه امکان ازاد بودن در انرا داشته باشد. طوطی های اهلی اکثر ایام روز را در جائی که به ان خو گرفته اند سپری می کنند. انان که ساکن آپارتمانی نسبتا کوچک هستند بایستی حتی الامکان طوطیی را انتخاب کنند که پروازکننده نبوده و خزیدن را ترجیح دهد. طوطیان دم کوتاه که صفت “طوطی”خاص انان است از جمله خزندگان هستند. در حالی که انواع دم بلند پرواز کننده ی خوبی بوده و در عوض خزنده ی خوبی نیستند. مثلا هر گاه طوطی بزرگی که خیلی کم پرواز نمایید مد نظرتان است:طوطی خاکستری، آمازون ،کاکادو و در صورت جای کافی آرا برایتان مناسب است. اما انواع گفته شده حتما” به مکانی جهت بالا و پایین رفتن(درخت خزیدن) نیازمندند.

تا به حال تنها برخی از طوطی های خانگی نام برده شدند.انواع طوطیان زیاد بوده و برخی نظیر جدائی ناپذیرها(که حتما” باید به صورت جفت نگهداری شوند)و طوطی گنجشکی برای نگهداری در منزل مناسب هستند. اگر پرواز احتمالی پرنده مزاحمتان نیست طوطی بزرگ اسکندر نیز به عنوان جانور خانگی مناسب خواند بود. اگر جیغ پرنده برایتان ناراحت کننده نیست و وقت کافی برای نگهداری طوطی دارید کاکادو ها هم گزینه مناسبی برای شما خواهد بود که در صورت نگهداری انفرادی واقعا باید به انها رسید تا افسرده نشوند

نظر یادتون نره.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظرتون در مورد سایت چیست؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 153
 • کل نظرات : 33
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 216
 • آی پی امروز : 18
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 44
 • باردید دیروز : 181
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 352
 • بازدید ماه : 832
 • بازدید سال : 832
 • بازدید کلی : 363,034