close
چت روم
نگهداري،تكثير،پرورش و تغذيه همستر(خوكچه هندي)
loading...

وبلاگ تخصصی حیوانات

این جاندار دارای دو نژاد است که نژاد سوری متداول تر است . همستر ها اکثراً طلائی ، سفید ، قهوه ای و خاکستری رنگ هستند . همستر مشکی هم به ندرت یافت میشود. همستر حیوان سبکی است و کمتر از ۲۰۰گرم وزن دارد. قد این جاندار ( نوع بالغ ) از نوک بینی تا انتهای دم کوچکش حدوداً 10 سانتی متر است و عمر این حیوان نیز بین 2 تا 5 سال است .            نحوه نگهداری همستر حیوانی آرام و ساکت است و نگهداری از آن کار سختی نیست . نگهداری از این حیوان مانند سایر حیوانات خانگی…

نگهداري،تكثير،پرورش و تغذيه همستر(خوكچه هندي)

kaveh.n بازدید : 904 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()

این جاندار دارای دو نژاد است که نژاد سوری متداول تر است . همستر ها اکثراً طلائی ، سفید ، قهوه ای و خاکستری رنگ هستند . همستر مشکی هم به ندرت یافت میشود. همستر حیوان سبکی است و کمتر از ۲۰۰گرم وزن دارد. قد این جاندار ( نوع بالغ ) از نوک بینی تا انتهای دم کوچکش حدوداً 10 سانتی متر است و عمر این حیوان نیز بین 2 تا 5 سال است .     

ham1     

نحوه نگهداری

همستر حیوانی آرام و ساکت است و نگهداری از آن کار سختی نیست . نگهداری از این حیوان مانند سایر حیوانات خانگی باعث شادابی روح و تمدد اعصاب می گردد و سرگرمی مناسبی برای کودکان و سالمندان ( برای جلو گیری از افسردگی ) است . برای نگهداری از همستر میتوان از یک قفس یا آکواریوم استفاده کرد . بستر باید ماده جاذب الرطوبه مثل خاک اره ، کاه ، پوشال کولر ، ماسه بادی مخلوط و ... باشد. استفاده از روزنامه و پارچه پشمی بسیار مضر است .

بهتر است آکواریوم دور از جریان مستقیم هوا و در یک دمای ثابت و معتدل (دمای 20- 24 درجه و رطوبت 60-50درجه) قرار گیرد و همواره یک تکه چوب یا شاخه بریده در آکواریوم باشد ، زیرا حیوان به وسیله آن دندان های خود را میتراشد.همستر در طول روز بیشتر میخوابد و اکثراً شب ها فعالیت دارد . اگر در شب دما پایین آید ، همستر بی هوش شده و و شاید به خواب زمستانی رود . در طول روز هم آکواریوم در جریان مستقیم تابش نور خورشید نباشد زیرا چشمان ای حیوان برای نور ساخته نشده است. 
         
قفس حیوان باید هفته ای 1 بار تمیز گردد و غذاهای فاسد نشدنی که حیوان انبار کرده است دوباره سر جایش برگردد چون همستر حیوان تمیز و مرتبی است .همستر حیوانی است که به تنهایی زندگی آرام و راحتی دارد و نیازی به جفت ندارد و در صورتی که جفت باشند اغلب به درگیری و جنگ میپردازند . هم چنین توصیه می شود در صورت تمایل به نگه داشتن دو همستر در کنار هم از دو همستر هم جنس استفاده شود .

ham2

قرار دادن یک چرخ و فلک مخصوص در قفس یا آکواریوم کمک زیادی به سرگرم شدن حیوان میکند و باعث زیبایی قفس نیز میشود . هم چنین توصیه میشود که در داخل  قفس یک اتاقک برای همستر تعبیه گردد و کف آن را هم با مواد بستر بپوشانید  تا حیوان به راحتی در آن بخوابد و غذاهای خود را انبار کند (اتاقک را هم هفته ای یک بار تمیز کنید اما غذاهای فاسد نشدنی را دوباره سر جایش قرار دهید ) در مورد واکسیناسیون نیز باید گفت که همستر واکسن مخصوصی مانند سگ و گربه ندارد اما بهتر است هر 3 ماه 1 بار نزد دامپزشک چکاپ شود.          

تغذیه
همستر همه چیز خوار است اما مانند سایر جوندگان علاقه زیادی به دانه های روغنی دارد. بهترین غذایش تخمه آفتابگردان ، بادام زمینی و دیگر خشکبار است که حتماً باید خام باشند زیرا مواد شور برای این جاندار مضر است . میوه های اسیدی مثل پرتقال وگریپ فروت و هم چنین پیاز و سرکه هم اذیتش می کند.برای جلو گیری از تشنگی روزانه یک برگ کاهو در اختیار حیوان قرار گیرد و هفته ای 1 یا 2 بار میوه و سبزی کاملاً شسته شده داده شود.

ham3

کلاً رژیم غذایی انسان بدون ادویه و نمک برای همستر هم رژیم خوبی است. برای مثال مرغ آب پز غذای مناسبی برای همستر است که میتواند 1 بار در هفته در برنامه غذایی اش گنجانده شود. قابل ذکر است که این حیوان عادت به مدفوع خواری دارد و مشاهده چنین چیزی هیچ ایرادی ندارد.

برقراری ارتباط
برقراری ارتباط لازمه نگهداری از هر حیوانی است، که بهترین زمان برای برقراری ارتباط ، هنگام غذا دادن به حیوان است ( بهترین زمان برای غذا دادن به همستر صبح زود و یا هنگام غروب است )نخست یک تخمه به او بدهید، ابتدا خجالت میکشد سپس آرام آرام شروع به شکستن میکند. بعد از آن دست را به آرامی وارد آکواریوم کرده و پشت گردنش را لمس کنید و بازی کنید ، پس از رضایت حیوان را در دست بگیرید. این کار را حداقل روزی 3 بار انجام دهید زیرا همستر ها به بازی کردن علاقه زیادی دارند. هیچگاه همستر را از بالا رها نکنید زیرا دست و پایش به راحتی میشکند. هم چنین بیدار کردن همستر و ترساندن ان موجب ناراحتی او میشود و ممکن است برای دفاع از خود دست شما را گاز بگیرد.

تولید مثل
جوندگان حیواناتی هستند که تولید مثل راحتی دارند و میتوانند چند نوبت در سال تولید مثل کنند. همستر نیز از این قضیه مستثنا نیست . این حیوان در هر دوره بارداری که حدوداً 2 هفته(۱۵ یا ۱۶ روز) طول میکشد بین 5 تا ۱۲ بچه به دنیا می آورد. نوزادان در ابتدای تولد تا چند روز توانایی بینایی و شنوایی ندارند و بدنشان بی مو است. به نوزادان تازه متولد شده تا 2 یا 3 هفته دست نزنید . نوزادان باید تا 1 ماه پیش مادرشان باشند اما پس از  1 ماه میتوانند به طور مستقل زندگی کنند. همستر ها بین 2 تا 4 ماه بالغ میشوند و خود میتوانند تولید مثل کنند . بهتر است در دوران بارداری و پس از آن به همستر باردار غذاهای مقوی داد.

همستر و خوکچه هندی
همان طور که در گذشته هم عنوان شد ، همستر پستانداری است جونده از خانواده خوکچه هندی .خوکچه هندی و همستر از بسیاری جهات به هم شبیه هستند . از همین رو تصمیم دارم مشخصه های این دو جاندار را برای شما بنویسم تا به شباهت ها و تفاوت های میان این دو جاندار پی ببرید.

همستر و خوکچه چون هر دو از یک خانواده هستند ، شباهت های زیادی به هم دارند و همان طور که در عکسها مشخص است از نظر ظاهر بسیار به هم شبیه میباشند ، البته در بسیاری از موارد نیز با هم تفاوت دارند.در پایین به چند نمونه از این تفاوت اشاره خواهم نمود .

ham4

1-    از نظر جثه ، همستر سوری که به نوعی در میان نژادهای گوناگون همستر دارای بزرگترین جثه است تقریبا نصف یک خوکچه هندی 1-2 ماهه میباشد. خوکچه هندی جز جوندگان درشت است و طول خوکچه بالغ حدود 30 سانتی متر است . در مقایسه با همستر ، خوکچه موجود غول پیکری است.
2- خوکچه جانداری است که نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به همستر دارد و گاهی نیز میبایست بدن او را آراست ( بخصوص در نوع مو بلند ). ناخن های خوکچه مرتبا بلند میشود در نتیجه باید هر چند وقت یکبار کوتاه گردد. در نوع مو بلند ، موهای خوکچه بلند میگردد در نتیجه باید موهای او را نیز اصلاح کرد و مرتبا شانه نمود تا به هم گره نخورند.

3-همان طور در عکسها مشخص است (پست های قبلی) همستر میتواند روی دو پای عقب خود بایستد در صورتی که خوکچه چنین توانایی ندارد و نسبت به چثه بزرگش پاهای کوچکی دارد .

4- طول عمر خوکچه از همستر بیشتر است. همستر در شرایط بسیار عالی یعنی تغذیه عالی، رعایت بهداشت و... حداکثر تا 5 سال زنده است در صورتی که خوکچه بین 4 تا 10 سال عمر میکند.
5-همستر به ندرت بیمار میشود و به دامپزشک نیاز میابد ، در صورتی که بیماری های گوناگونی در کمین خوکچه هندی است. بیماری هایی مثل اختلالات تنفسی ، بیماری پوستی و دندان ، اسهال و …
6-همانطور که در پست های قبل عنوان شد همستر دارای کوتاه ترین دوره بارداری میان پستانداران است و در هر بار زایمان بین 4تا 10 فرزند به دنیا می آورد ، در صورتی که خوکچه حدودا 9 هفته باردار میباشد و در هر بار زایمان 1 تا 4 بچه به دنیا می آورد. البته نوزاد خوکچه مانند همستر تکامل نیافته نیست . مو دارد و حتی میتواند در ساعات اولیه تولد بسیاری کارها را انجام دهد و خیلی زود تر از همستر بالغ میگردد.

7-خوکچه هندی به چالاکی و محرکی همستر نیست و بسیار آرام و گوشه گیر است و به راحتی در دست می آید (با انسان خو میگیرد) و خیلی کم حالت تهاجمی پیدا میکند و احتمال اینکه گاز بگیرد یا چنگ بی اندازد بسیار کم است .           

تغذیه و نحوه نگهداری خوکچه هندی و همستر یکی است و تفاوت چندانی ندارد.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظرتون در مورد سایت چیست؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 153
 • کل نظرات : 33
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 216
 • آی پی امروز : 18
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 51
 • باردید دیروز : 181
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 359
 • بازدید ماه : 839
 • بازدید سال : 839
 • بازدید کلی : 363,041