close
چت روم
آبزیان
loading...

وبلاگ تخصصی حیوانات

آبزیان

پرت فیش- Blood Parrot Fish

kaveh.n بازدید : 486 پنجشنبه 19 مرداد 1391 نظرات ()

نام عمومی: پرت فیش
English Names: Blood Parrot Fish ~ Bloody Parrot ~ Jellybeen Parrot
پرت فیش ماهی بسیار زیبا و منحصربه فردی است که توانسته جایگاه خاصی در جهان پیدا کند. این روزها اگر تقریبا به تمام مغازه های فروش ماهی سری بزنید می توانید همه جا این ماهی را ببینید و این نشانه بازار پسندی ، فروش خوب و جذابیت نگهداری از این ماهی برای آکواریومیست هاست. پرت فیش هیبرید است و هرگز تولد آن در طبیعت اتفاق نمی افتد.

 

Sera Costapur-داروی رفع سفیدک

kaveh.n بازدید : 364 پنجشنبه 19 مرداد 1391 نظرات ()

Sera Costapur دارویی موثر بر علیه بیماری لکه سفید (ایکتیوفتریوزیس) و انگل های پوستی دیگر مانند کاستیا ، شیلودونلا و تریکودینا است که از آن برای درمان ماهیان آب شیرین و آب شور استفاده می شود.

تاريخچه تكثير وپرورش ماهي در دنيا و ايران

kaveh.n بازدید : 479 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()

پرورش ماهي به صورت مصنوعي در كشور چين آغاز شد وسابقه پرورش در اين كشور به بيش از 3 هزار سال قبل در منطقه (ين ديناستي) مربوط مي شود(1137 تا1400 سال قبل از ميلاد) وحدود 460 سال قبل از ميلاد در منطقه (وارينگ كينگ دام) پرورش ماهي تا حد خوبي توسعه يافته بود. فان لي اولين فردي بود كه اصول پرورش ماهيان آب شيرين را تدوين كرد.

پرورش و تکثیر لابستر

kaveh.n بازدید : 480 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()


labester1

مقدمه
لابسترهای خاردار(Sping lobsters) یا لابسترهای صخره ای(Rock lobsters)انواعی از سخت پوستان عالی هستند که به جهت گوشت لذیذ و پروتئین زیاد و چربی کم و درا بودن انواع ویتامین های B12،B6،B3،B2،A،فسفر،آهن و کلسیم در بازارهای جهانی محصولات دریایی از ارزش ویژه و بهای بالایی برخوردارند.علاوه بر این ها،کمیابی آن ها در طبیعت و نیز بیولوژی خاص و پیچیده شان همواره توجه دانشمندان علوم زمین و دریایی را به خود جلب نموده است. پراکنش لابسترها از نواحی زیر قطب تا مناطق گرمسیری و حداکثر تا عمق 500 متری می باشد.

گونه های تجاری لابستر که مورد توجه صیادان می باشد شامل موارد زیر است:
Nephropidae,Palinaridae,Scyllaridae,Synaxidae,Polyohelidaus

ايگونا

kaveh.n بازدید : 414 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()

ایگوانا (به انگلیسی: Iguana) یک جنس (خانواده ایگوانیدایه) از مارمولک است که زیستگاه آن نواحی استوایی مرکزی و جنوبی قاره آمریکا و حوزه دریای کارائیب است.

جنس ایگوانا شامل دو گونه است ، ایگوانای سبز که گاهی چون حیوان خانگی نیز نگهداری می‌شود و دیگری ایگوانای آنتیل کوچک (جزایر آنتیل) است که (به علت تخریب زیستگاه) در خطر انقراض قرار دارد.

نام ایگوانا از واژه اسپانیایی ایوانا گرفته شده است. گونه‌های کمیابی از این جانور در جزایر گالاپاگوس زندگی می‌کنند.همه ساله نام تعدادی از گونه‌های ایگوانا در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست منتشر می‌شود.
پیکرشناسی و ریخت‌شناسی

هر دو گونه ایگوانا ( سبز و آنتیل کوچک) دارای غبغب هستند، ردیفی از خار روی پشت خود تا دم دارند.ایگواناها در روی فرق سر خود (پدیده‌ای به نام) چشم سوم دارند.ایگواناها بینایی بسیار خوبی دارند، توانایی دیدن شکل‌ها، سایه‌ها، رنگ‌ها و حرکت را در فواصل زیاد دارند.ایگواناها برای راه‌روی از میان جنگلهای شلوغ و همچنین برای یافتن غذا از چشمهای خود نهایت استفاده را می‌برند. آنها برای برقراری ارتباط با هم‌نوعان خود سیگنالهای قابل مشاهده ارسال می کنند.ایگواناها به محرکهای رنگی مانند نارنجی، زرد، صورتی و به ندرت آبی به عنوان ماده غذایی پاسخ می‌دهند.

igoona6

 

مواد فیلتر بیولوژیک سرا

kaveh.n بازدید : 463 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()

sera phosvec Granulat 500 g:

فسفات ماده مغذی مهم گیاه است و تنها در مقادیر کم مورد نیاز است.

مقدار بیش از حد فسفات باعث ایجاد جلبک در اکواریوم میشود.

سرا phosvec Granulat به راحتی و با خیال راحت با اثر طولانی مدت فسفات را حذف می کند.

دانه های فعال تا سه ماه با توجه به اندازه آکواریوم و آلودگی آب باقی می ماند.

مناسب برای تصفیه های آّب شیرین و آب شور.

 

 

محلول مخصوص ریف ها

kaveh.n بازدید : 316 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()

Aquamedic-antired

کمپانی تولید کننده Aquamedic

توضیحات antired will successfully eliminate red slime algae in salt water aquaria. antired is safe with invertebrates, is not harmful to nitrifying bacteria, and promotes the growth of higher algae. The protein skimmer must be running and carbon filtration discontinued during the treatment. Dead and dying algae must be removed mechanically.

art. no.: 42011, 100 ml for 400 litres (c. 3.3 oz for 100 gallons)

art. no.: 42013, 500 ml for 2,000 litres (c. 17 oz for 500 gallons)

art. no.: 42015, 5 litres for 20,000 litres (c. 1.3 gal for 5,000 gallons)

 

سایر دارو ها و محلول ها

kaveh.n بازدید : 391 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()

Sera-Aquariaclear

کمپانی تولید کننده Sera

توضیحات sera aquariaclear removes the cloudiness of aquarium water, quickly, easily and reliably. The bound particles are collected by the filter within a few minutes. sera aquariaclear is biologically active and does not contain any harmful active substances.

 

 

 

داروهای مخصوص ماهی

kaveh.n بازدید : 783 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()

Argulol

کمپانی تولید کننده Sera

توضیحات تا کنون مبارزه با بیماریLICE (شپشک ماهی ناشی از ARGULUS) و یا مبارزه با سایر سخت پوستان انگلی ماهیان زینتی همچون کرم های (LERNAEA)ANCHORWORMS و سایر عوامل همچون(ERGASILUS) COPEPODS و گونه های انگلی ISOPOD تنها با موادی که به دستورات و توجهات خاصی نیاز داشته و یا سمی بودند امکام پذیر بوده ولی در حال حاضر با این محصول به راحتی قابل درمان می باشند. این انگل نه تنها به طور مستقیم با مکیدن خون به ماهی صدمه می زنند بلکه باعث اتقال سایر عوامل بیماری زا می باشند. با این محصول ضمن نابودی انگل های مکنده خون ماهی می توان با سایر سخت پوستان انگلی به فرم FREE-SWIMMING نیز مبارزه کرد.

کاربرد:جهت استخرها و آب نماهای تزئینی (POND) و یا استخرهای پرورش ماهی های KOL و GOLDFISH.

نحوه مصرف: 5 میلی لیتر برای هر 1000 لیتر آب استخر (قبل از مصرف محتویات بطری را به خوبی تکان دهید).

تذکرات مهم:

- میزان مورد نیاز را ابتدا به یک سطل حاوی آب استخر اضافه کرده و به خوبی مخلوط نمائید و سپس محتویات سطل را به آب استخر اضافه کنید.

- بهتر است پس از 3 هفته جهت مبارزه با لاروهای خارج شده از تخم انگل ها، درمان تکرار گردد.

- فیلتر uv را در طول درمان برای مدت 3 روز خاموش نگهدارید.

- در طول درمان فیلترهای بیولوژیکی می توانند فعال باشند.

 

بروشور فارسی محصولات دارویی تترا

kaveh.n بازدید : 433 دوشنبه 12 تير 1391 نظرات ()

 TetraMedica HexaEx

ضد عفونی کننده ماهیهای زینتی آکواریوم های آب شیرین و از بین برنده اگزما بویژه در سیچلاید ها

مواد تشکیل دهنده:هر کپسول حاوی 216 میلی گرم nitrothiazole , amino است که قابلیت حل شدن در آب را دارا می باشد.

محتویات:بسته بندی این دارو به صورت 6 کپسول جهت 300 لیتر آب یا 12 کپسول جهت 600 لیتر آب می باشد.

علائم بیماری:اولین نشانه بیماری این است که ماهیها بی حال شده و در گوشه آکواریوم به طور غیر طبیعی تجمع می کنند.رنگ آنها تیره و بی اشتها می شوند.این علائم همراه با ترشح ماده سفید رنگ چسبناکی است که این حالت در بچه ماهیها با از بین رفتن تدریجی باله های پشتی و مقعدی دیده می شود.

علائم پیشرفت بیماری:خروج ترشحات چسبناک از سوراخهای سر ، که البته از شدت این حالت پس از چند روز کاسته می شود تا اینکه پس از مدتی به صورت حاد تر بروز کند.

 

پيش گفتار اکواریوم اب شور

kaveh.n بازدید : 702 یکشنبه 11 تير 1391 نظرات ()

تقريباً 3/2 سطح زمين را آب فرا گرفته است كه بخش اعظم آن را اقيانوسها تشكيل ميدهند. در مناطقى كه مرجانى و يا صخره اى (جزيره اى) می باشند گونه هاى مختلفی از ماهی ها زندگى ميكنند كه اصطلاحاً به آ نها ماهيان مرجانى Coral Fish ميگويند ما ميتوانيم بسيارى از اين گونه ها را در محيط آكواريوم نگه داريم براى ساخت و راه اندازى و نگه دارى از يك آكواريوم آب شور ما بايستى يك سرى اطلاعات از شرایط زندگى و خصوصيات رفتارى آنها داشته باشيم كه اشاره اى به آنها خواهيم داشت.
shoor1

فيلترا سيون و راه اندازى آنها در سيستم اکواریوم آب شور

kaveh.n بازدید : 896 یکشنبه 11 تير 1391 نظرات ()

همانطور كه در قبل هم توضيح داده شد در يك آكواريوم آب شور بايستى ما از بوجود آمدن تغييرات درشرائط آب جلوگيرى نمائيم ويكى از اعمالى كه ميتواند شرائط مناسبى را برای بقاء ماهيان آب شور به خوبى انجام شود فيلتراسيون صحيح تانك آب شور ميباشد. سه نوع سيستم فيلتراسيون در فيلتر اصلى آكواريوم وجود دارد كه بدين شرح ميباشد.
filter1

میگو

kaveh.n بازدید : 324 یکشنبه 11 تير 1391 نظرات ()

ميگوها از خانواده سخت پوستان هستند و در دريا زندگي مي كنند و تنها برخي از گونه هاي آن در آب شيرين يافت مي شوند در ايران ميگوهاي خوراكي اب شور در درباي عمان و خليج فارس زندگي مي كنند اين ميگو را دريايي مي نامند اين ميگو به وسيله لنج – كشتي صيد شده و به ساحل حمل مي شود و در ساحل بر حسب اينكه عمل آوري شود و يا بصورت تازه به بازار مصرف انتقال يابد نيز مسير جداگانه اي را مي پيمايد 

meigoo1

 

سـتاره دريايـي

kaveh.n بازدید : 449 یکشنبه 11 تير 1391 نظرات ()

setare3
ستارگان دريايي در نظر اول جانوراني ابتدايي به نظر مي‌رسند اما اگر زندگي و رفتار آنها را اندكي بررسي كنيم با موارد شگفت‌انگيزي برخورد خواهيم كرد.ستارگان دريايي جانوراني از ردة ستاره‌آساها يا «Asteroidea» هستند كه به دليل فرم بدن آنها به شكل پنج‌پر يا پنج گوشه به اين نام خوانده مي‌شوند. ستارگان دريايي از جانوراني بسيار قديمي بشمار مي‌روند كه از دوره «اردوين» مربوط به دوران «پالئوزوييك» يعني حدود 400 ميليون سال پيش تاكنون در اقيانوس‌ها و درياها زندگي مي‌كنند.

عروس دريايي

kaveh.n بازدید : 484 یکشنبه 11 تير 1391 نظرات ()

عروس دریایی(Scyphozoa) ، جانوری است ابتدایی که جزء شاخه کیسه تنان و رده سیفوزوآ طبقه بندی می‌شود.

اطلاعات اولیه

عمومی‌ترین صفات جانوران که طی مراحل رشد نیز قبل از همه ظاهر می‌شود، تراز ساختمانی آنهاست. همه جانوران زندگی را از یک سلول آغاز می‌کنند و برخی از تراز بافت بالاتر نمی‌روند، اما بقیه آنها از این تراز می‌گذرند و بدن پیچیده‌تری می‌یابند. بدین ترتیب جانوران (متازوآ) را صاحب دو شعبه رده بندی در نظر می‌گیرند. در شعبه پارازوآ ، بالاترین تراز ساختمانی را بافت تشکیل می‌دهد. این شعبه فقط شاخه اسفنجها را شامل می‌شود. همه جانوران دیگر که به شعبه یومتازوآ تعلق دارند، با داشتن اندام و دستگاه مشخص می‌شوند.
aroos1

دومین صفت عمومی که بعد از تراز ساختمانی در حین رشد جانوران ظاهر می‌شود، نوع تقارن آنهاست. در ابتدا جنین همه جانوران دارای تقارن شعاعی یعنی به صورت کره‌ای توپر و یا توخالی و متشکل از تعدادی سلول است. بعضی از گروههای جانوری مانند عروس دریایی این تقارن شعاعی را تا مرحله بلوغ حفظ می‌کنند، اما در بقیه پس از مدتی جنین تقارن شعاعی ثانویه (مانند ستاره دریایی) و یا تقارن دو طرفی می‌یابد و لارو و جانور بالغ حاصل از آنها نیز معمولا همین نوع تقارن را نگه می‌دارند. بر همین اساس شعبه یومتازوآ را می‌توان به دو دسته دارای تقارن شعاعی (Radiata) و دارای تقارن دو طرفی (Bilateria) تقسیم بندی می‌کنند.

 

معرفي حلزونها

kaveh.n بازدید : 699 یکشنبه 11 تير 1391 نظرات ()

در حال حاضر عده زیادی نیز از انواع حلزون ها برای تمیز کردن آکوآریومها استفاده می نمایند .گونه های مختلف حلزون آب شیرِین که برخی از آنها خود از زیباِیی خاصی برخوردار هستند، مورد استفاده قرار می گِیرند .از انواع معروف حلزونها که بِیشتر مورد توجه بوده و برای این منظور به اکثر نقاط دنیا برده شده اند می توان گونه های زیر را نام برد :
halazoon1

مرجان(ريف) چيست ؟

kaveh.n بازدید : 432 یکشنبه 11 تير 1391 نظرات ()

rif1
مرجان ها از جانوران آبزی است که در شاخه کينداريا و رده آنتوزوآ طبقه بندي مي‌شود.

مرجان‌ها دو دسته اند:
1. مرجان‌هاي نرم
2. مرجان‌هاي سخت

مرجان‌ها از اجزايي به نام پليــــپس تشکيل شده‌اند . پليــــــپس‌ها در درون خود مايعي ژله مانند دارند . دهان مرجان‌ها از اجزايي به نام تنـــــتيکلز تشکيل شده است که به وسيله آن پلـــــنکتون‌ها را به دام مي‌اندازد . مرجان‌ها به دو طريق تقسيم سلولي و حرکت لاروها توليد مثل مي‌کنند . مرجان‌ها سيستم دفاعي و تهاجمي هم دارند . مرجان‌ها زندگي هميارگونه‌اي دارند . مرجان‌ها تا جايي که مواد غذايي دارند رشد مي‌کنند سپس رشد آنان متوقف گرديده و اجازه رشد به گونه‌هاي ديگري مي‌دهند که فرصت‌هاي غذايي مناسب‌تري دارند .

 

شناخت و نگهداری سیکلید جگوار (کاتانگا)

kaveh.n بازدید : 351 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

ماهی جگوار یا کاتانگا از دیگر سیکلیدهای محاجم و درنده بوده که نگهداری ان تنها به صورت انفرادی توصیه میشود و در صورت تمایل به نگهداری با سایر سیکلیدها قاعدتا به تانک بسیار بزرگی نیاز خواهید داشت که به هر حال باز هم ممکن است به مشکل بخورید. از نظر تغذیه مانند سایر سیکلیدها همه چیز خوار بوده و میتوان از غذاهایی با منبع گوشتی مانند دل گاو تغذیه شود البته از غذاهای اماده ،زنده و فریز شده هم برای تغذیه میتوان استفاده کرد که تاثیر بسزایی در رنگ ماهی خواهد داشت. بهتر است این ماهی را در اکواریومی با دکر صخره ای نگهداری کرد

ماهی اوراتوس

kaveh.n بازدید : 478 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

ماهی اوراتوس یکی دیگر از انواع سیکلیدهای افریقاییست که بسیار تندخو و محاجم میباشد. از قرار دادن ماهی اوراتوس در میان ماهیان خود بپرهیزید زیرا کمتر ماهی توانایی مقابله با ان را خواهد داشت و بهتر است این ماهی زیبا را به صورت تک گروه یا با هم خانواده های سیکلیده افریقایی خود مانند زندانی، جوئل فیش، سیچلاید زرافه ای و غیره نگهداری کنید. در این قسمت ما بطور کامل در مورد این ماهی صحبت میکنیم تا شما کاملا با اوراتوس ها اشنا شوید

سیکلید اوراتوس

گرین ترور

kaveh.n بازدید : 482 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

گرین ترور جزو سیکلیدهای آمریکای جنوبی محسوب شده که رنگ امیزی نسبتا زیبایی دارد. گرین ترور را برخی از فروشندگان گرین تیلور یا تیلور سبز نیز میخوانند. نگهداری انها بسیار اسان بوده و در شرایط معمولی هم به خوبی رشد میکنند. این ماهی همه چیز خوار بوده و بهتر است در رژیم غذایی انها از غذای زنده هم استفاده شود. غذاهای هورمنی رنگی و زنده  تاثیر بسزایی روی رنگ گرین ترور دارد.

ماهی گرین ترور

ماهی تگزاس

kaveh.n بازدید : 726 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

ماهی تگزاس جزو سیکلیدهای قوی و قلمرو طلب است و به خاطر روحیه جنگجویی که دارد نگهداری ان با سایر ماهیان توصیه نمیشود. ماهی تگزاس  نسبت به غذا سختگیر نیست و هر نوع نوع غذایی از زنده گرفته تا غذاهای منجمد را بخوبی میخورد. برای نگهداری این ماهی به تانک متوسطی در حدود ۱۲۰ لیتر احتیاج دارید و شرایط زیستی ساده و معمول برای برپایی ان کافی است

گلاس فیش (ماهیان شیشه ای)

kaveh.n بازدید : 435 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

گلاس فیش یا ماهی شیشه ای یکی دیگر از گونه های زیبای اب شیرین است که دارای بدنی شفاف، کشیده و کوچک هستند و اجزای داخلی بدن کلاس فیش ها قابل مشاهده است. در بعضی از انواع انها کمی محاجم به نظر میرسند و دم و باله های اکثر ماهیان کوچک تا بزرگ از گزند انها در امان نخواهند بود.اکثر گلاس فیشهای موجود در بازار با تزریق مواد رنگی موجود هستند که دوام رنگ های انها طولی نخواهد کشید. در این قسمت ما به معرفی انواع انها خواهیم پرداخت

ماهی گلاس فیش

تارگت فیش

kaveh.n بازدید : 278 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

تارگت فیش یا سوف هلالی یا ببرماهی یا هر اسمی که به این ماهی لقب میدهند جزو دسته ماهیان اب شور،شیرین و لب شور هستند.تعجب نکنید زیرا که این ماهی به اصطلاح دریا کوچ است یعنی در اب شیرین زندگی میکند ولی برای تخم ریزی و تولید مثل به دریا(اب شور) محاجرت میکند و به راحتی میتوان در هر ابی اعم از شور یا شیرین نگهداری شود. بهترین ماهیان جهت نگهداری با این ماهی را میتوان ماهیان اب لب شور مانند اسکات ،مونو،تیر انداز و از این قبیل ماهیان نام برد.البته نگهداری این ماهی با سایر ماهیان نیز امکان پذیر است

ماهی تارگت فیش

ماهی پیرانا

kaveh.n بازدید : 358 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

ماهی پرانا یا درنده ترین ماهی اب شیرین جزو خانواده بزرگ کاراسین ها محسوب میشود که نگهداری ان تنها و تنها در اکواریم تک گونه و بزرگ توصیه میشود. ماهی پیرانای گرسنه به هیچ چیز حتی دست شما هم رحم نمیکند و باید در نگهداری این ماهی احتیاطات لازم به عمل اید. در این قسمت مقاله ای در مورد شناخت و نگهداری این ماهی درنده قرار میدهم که امیدوارم مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد

پیراناها

سنگ ماهی اب شیرین

kaveh.n بازدید : 298 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

سنگ ماهی یا شیر ماهی یکی از گونه های جالب آکواریومیست که مانند تکه سنگی در اب به نظر میرسد.این ماهی گوشتخوار از نوع شکارچی بوده که تنها از غذای زنده تغذیه میکند،شکار کردن  طعمه ها توسط سنگ ماهی، جذاب ترین حرکت او به شمار میرود.سنگ ماهی گونه کاملا ارام و صلح جوست ولی باید توجه داشت که صلح جویی این ماهی در مورد ماهیانی که در دهانش جای بگیرد صادق نیست

سنگ ماهی اب شیرین

ماهی دراگون

kaveh.n بازدید : 404 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

ماهی دراگون که در این بخش به معرفی ان خواهیم پرداخت نگهداری چندان راحتی نداشته و نگهداری ان خالی از دردسر نیست. ماهی دراگون را باید با ماهیان بزرگ نگهداری کرد و همچنین ظرفیت اکواریم را باید تا اندازه ای که برایتان مقدور است بالا در نظر بگیرید چون این ماهی به سرعت رشد کرده و در مدت کوتاهی به سایز قابل توجه ای میرسد در ضمن این ماهی شب کار بوده و در روز اگر مخفیگاهی را برای انها در نظر بگیرید بسیار خوشحال خواهند شد اگرچه در نظر گرفتن مخفیگاه برای انواع بزرگ کار چندان مشکلیست و حتی میتواند با یک ضربه دکر یا مخفیگاه را واژگون کند

کت فیش دراگون

دوبویسی

kaveh.n بازدید : 279 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

دوبویسی از جمله سیکلید های افریقایی دریاچه تانگانیا میباشد که خلق و خوی نسبتا خشنی دارد. دوبویسی ها را بهتر است در گروه ها و مخزن های بزرگ نگهداری کرد تا کمتر نیروی تحاجمی خود را به کار گیرند. از نظر تغذیه میتوان از رژیم گیاهی و هم گوشتی استفاده نمود. نکته جالبی که میتوان برای این ماهی ذکر کرد اختلاف شکل انها در جوانی و بلوغ است که شاخصترین خصوصیات انها هم به حساب می اید

ماهی دوبویسی

بلک ویدو ، کالر ویدو

kaveh.n بازدید : 460 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

بلک ویدو یا تترای دامن سیاه یکی از انواع ماهیان زیبای اکواریوم محسوب شده که شاید کمتر از سایرین مورد توجه قرار گرفته است. انها در دو نوع رایج (بلک ویدو،کالر ویدو) در بازار اکواریومی ایران موجودند. این ماهیان با طولی کمتر از ۶ سانتیمتر از ماهیان نسبتا صلح جو میباشد که نگهداری انها کنار سایرین میسر شده است. بهتر است انها را در گروه های پنج تایی به بالا و در کنار ماهیان معمول که دم و باله بلندی ندارند نگهداری شود.

پروت کوتوله (سیچلاید بالی)

kaveh.n بازدید : 352 جمعه 2 تير 1391 نظرات ()

پروت کوتوله یا سیچلاید بالی که به این نامها معروف شده است از دیگر گونه های خانواده بزرگ سیکلید ها به شمار میرود که قاعدتا سفید رنگ مات هستند ولی نمونه های ان را در مغازه های اکواریومی میبینید که به رنگ های قرمز، ابی و …. توسط تزریق رنگ ، غذاهای هورمونی یا لیزر و … طرح بندی شده اند. اصولا نسبت به طرح بندی و پایداری رنگ مدتی رنگ خود را حفظ میکنند. خلق و خویی همانند پروت و دیگر سیچلایدهای معمولی دارند و از حق خود  به راحتی نمیگذرند و گاهی با ماهیان هم خانواده و حتی غیر خودی درگیر میشوند ولی مشکلی را به وجود نمیاورند و به راحتی میتوان با ماهیان معمول و سیچلاید های نسبتا صلح جوی اب شیرین نگهداری شوند

سیچلاید بالی یا پروت کوتوله

ماهی باراکودا اب شیرین

kaveh.n بازدید : 412 جمعه 2 تير 1391 نظرات ()

ماهی باراکودا یکی از ماهیان بزرگ جثه و طویل اب شیرین میباشد که مانند هم خانواده خود (سرسوسماری) جزو زنده خوار ها به حساب می اید. با وجود زنده خوار بودنش کمی در مورد غذادهی به این ماهی دچار دردسر خواهید شد ولی میتوانید با کمی حوصله این ماهی را به خوردن دل و غذاهای گوشتی و ماهی کیلکا عادت دهید. شاید همه علاقه به نگهداری این نوع ماهیان بزرگ جثه نداشته باشند ولی به هر حال افرادی که علاقه مندند برای نگهداری باراکودا باید یک تانک حجیم را برپا کنند. در ابتدا این ماهی جثه خیلی کوچک و معمولی دارد و یک اکواریوم ۴۰ لیتری هم برای او کفایت میکند ولی با گذشت زمان به یک ماهی بزرگ و کشیده بدل خواهد شد و شما را وادار به فروش یا تهیه یک آکواریوم حجیم میکند.

کوریدوراس (شناخت ، نگهداری و تکثیر)

kaveh.n بازدید : 455 جمعه 2 تير 1391 نظرات ()

کوریدوراس ها از ماهیان صلح طلب و ارام اب شیرین میباشد که بسیار دوست داشتنی هستند و به خاطر مزایای ویژه ای که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. تا کنون چندین و چند گونه از انها معرفی شده و در کشور ایران هم به این ماهی توجه شده و به صورت رایج موجود است. کوریدوراس ها جزو گربه ماهیان بوده و میتوان از انها انتظار تمیز سازی کف را داشت “البته نه به عنوان بک لجن خوار” انواع انها بسیار ارام و صلح طلب میباشند و با اکثر ماهیان گیاه خوار میتوان نگهداری شوند انها زندگی اجتمایی را ترجیع میدهند و در گروه لذت بیشتری میبرند

گربه ماهی پیکتوس

kaveh.n بازدید : 218 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

ماهی پیکتوس که زیبایی و سیبیلک های خود را از خانواده بزرگ خودش یعنی گربه ماهیان به ارث برده یکی دیگر از ماهیان اب شیرینی است که در این قسمت به معرفی ان خواهیم پرداخت. خوشبختانه در ایران این گربه ماهی یافت میشود و به دلیل صلح جو بودن میتواند مناسب اکواریوم های صلح جو با ترکیب گونه های مختلف باشد. انها همانند هم خانواده ی خود شب کار هستند گرچه در روز هم گه گاه حرکت میکنند. صلح جو بودن این ماهی دلیل بر این نیست که ماهیان کوچک را شکار نکند بلکه در شب ماهیان کوچکی مانند گوپی، زبرا و …. که به راحتی در دهانشان جای میگیرد را خواهد خورد ولی تفلکی انقدر ها هم خطرناک نیست و میتوان با گونه های مختلف صلح جوی گیاه خوار و گوشتخواران با رعایت سایز نگهداری شود

چاقو ماهی (نایف)

kaveh.n بازدید : 441 جمعه 02 تير 1391 نظرات ()

نایف فیش یا چاقو ماهی از ماهیان گوشت خوار و شب کاراب شیرین محسوب شده که به دلیل فرم بدنی طرفداران خاصی را به خود جذب کرده است برای نگهداری ماهی نایف به اکواریمی بزرگ نیاز دارید چون به سرعت رشد میکند و ظرف مدت کوتاهی به یک ماهی بزرگ تبدیل خواهد شد.نایف فیش ها طول روز را استراحت کرده و در عوض شب به فعالیت خواهند پرداخت.

 

چاقو ماهی دلقک

تکثیر و تولید مثل ماهی انجل

kaveh.n بازدید : 616 پنجشنبه 01 تير 1391 نظرات ()

در قسمت شناخت و نگهداری ماهی انجل (فرشته ماهی) در موردشان به طور کامل بحث شد.در این قسمت نیز سعی شده اطلاعاتی در مورد تولید مثل و تکثیر این گونه از ماهیان برای علاقه مندان ارائه شود. امید است مطالب ارائه شده برای علاقه مندان به تکثیر این گونه مفید واقع شود

ماهی ردتیل

kaveh.n بازدید : 452 پنجشنبه 01 تير 1391 نظرات ()

در این قسمت به معرفی ماهی ردتیل میپردازم که بسیار زیبا و دوست داشتنیست ولی این گربه ماهی ارام و دوست داشتنی انچنان که تجربه بارها و بارها برای من و شما و هر شخص دیگری که این ماهی را نگه داشته است ثابت کرده برای سایر ماهیان کوچکتر از خودش دوست و هم تانکی مناسبی نیست. به هر حال تا به حال این ماهی را در سایت معرفی نکرده بودم و بنا به درخواست یکی از دوستان قصد معرفی ان را در این قسمت دارم و امیدوارم مورد توجه علاقه مندان و دوستاران ابزیان قرار گیرد

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظرتون در مورد سایت چیست؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 153
 • کل نظرات : 33
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 216
 • آی پی امروز : 19
 • آی پی دیروز : 27
 • بازدید امروز : 72
 • باردید دیروز : 39
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 302
 • بازدید ماه : 671
 • بازدید سال : 9,894
 • بازدید کلی : 361,492